STUEY award finalists

The 13th annual Student Life Achievement Awards will be held on April 17 at the Rose and Alfred Miniaci Performing Arts Center. The event is an annual celebration started by Brad Williams, vice president of Student Affairs, more than a decade ago to recognize NSU’s community members who excel in scholarship, leadership, involvement, service, commitment, integrity and inclusion.  Here are the finalists for the 2012 STUEYS:

 

Student of the Year

Stephanie Camejo (CPS)

Stephanie Frankel (Optometry)

Genevieve Hale (Pharmacy)

Katherine “Kate” Hixson (GSCIS)

Justin Johnson (Dental Medicine)

Consuelo Doria Kelley (GSHSS)

Hanna Knight (Law)

Lorraine Romeo Marshall (Nursing)

Tzafra Martin (Health Care Sciences)

Jeremy Mathis (Huizenga School)

Isabel Medina (Fischler)

Travis Moore (Oceanographic Center)

Bryan Peterson (Osteopathic Medicine)

Catalina Rodriguez (Farquhar)

Sydney Michelle Schneider (USchool)

 

Undergraduate Organization of the Year 

Delta Phi Epsilon

Hillel

Kappa Sigma Fraternity

Locks for Cause

Student Nurses Association

 

Athletic Team of the Year 

Baseball

Men’s Swimming

Women’s Rowing

Women’s Volleyball

Women’s Golf

 

Graduate Organization of the Year 

Hispanic Law Student Association (Law Center)

Kappa Psi Pharmaceutical Fraternity, Inc. (Pharmacy)

Nova’s Optometric Practice Management Association (Optometry)

Society of Human Resources Management (Huizenga School)

Teaching of Psychology Division of Graduate Students (CPS)

 

Student Government of the Year 

College Osteopathic Medicine Student Government Association

Center for Psychological Studies Student Government Association

Fort Myers SEC Student Government Association

Student Bar Association

Undergraduate Student Government Association

 

Co-Curricular Adviser of the Year 

Brenda Diaz, M.S. (Health Care Sciences)

Cheryl Duckworth, Ph.D. (GSHSS)

Eleanor Marschke, D.B.A. (Huizenga School)

Edward Packer, D.O. (Osteopathic Medicine)

Sarah Valley-Gray, Psy.D. (CPS)

 

SEC Student of the Year 

Bertha Bea (Orlando)

Milton Cepeda (Jacksonville)

Rachel Eisenberg (Ft. Myers)

Jinal Patel (WPB)

Kristine Smith (Miami)

 

Staff Person of the Year 

Tamea Graham (GSHSS)

Lynda Harris (Law)

Christine Nelson (Osteopathic Medicine)

Rosemarie Stewart (Dental Medicine)

Farihah Syed (Fischler)

 

Administrator of the Year 

Keith Kavanaugh (Fischler)

Jane Lazarus Ed.S. (CPS)

Judith McKay, J.D., Ph.D. (GSHSS)

Carmen Sosa (Farquhar)

Liza Sumulong, M.B.A. (Huizenga School)

 

Professor of the Year 

Melanie Crandall, O.D., M.B.A., FAAO (Optometry)

Morton Diamond, M.D. (Health Care Sciences)

Ana Fins, Ph.D. (CPS)

Robert Hasty, D.O. (Osteopathic Medicine)

Robert Hill, Ed.D. (Fischler)

 

Alumnus of the Year 

Dan Carter, M.S. (Fischler)

Cherise James, M.S. (GSHSS)

Kenneth Johnson, D.O. (Osteopathic Medicine)

Scott Roberts, M.B.A. (Huizenga)

Beverly Vesel, J.D. (Law)

 

Executive of the Year 

Abby Brodie, D.M.D. (Dental Medicine)

Stephanie Brown, Ed.D. (ESS)

Leslie Cooney, J.D. (Law)

Joseph De Gaetano, D.O. (Osteopathic Medicine)

Stanley Wilson, Ed.D. (Health Care Sciences)

 

Corporate Partner of the Year 

AutoNation

Baptist Health South Florida

Chartwells

Jackson Memorial

NSU Family Therapy and Stable Foundations

Leave a Reply